Сторінки історії

 

Головна сторінка

Сторінки історії

Цікаві зустрічі

Послуги

Інформаційні ресурси

Видавнича діяльність

Хотин у дзеркалі дат

Хотинщина в цифрах

Хотинщина туристична

Віртуальна виставка

Віртуальний музей

Виставкова зала

Фестивалі  у Хотині

Новини

          За ініціативою групи представників місцевої інтелігенції на чолі з присяжним повіреним Ю.Томашевським в 1895 році у Хотині засновано Публічну бібліотеку.
          За перший рік існування кількість книг у бібліотеці досягла 4 тисяч томів, а в 1918 році фонд бібліотеки налічував до 20-ти тисяч томів. В 1940 році книжковий фонд Публічної бібліотеки значно зменшився тому, що велику кількість книг на німецькій, румунській, російській мовах було передано в бібліотеку Чернівецького державного університету та в обласну наукову бібліотеку. І на кінець року фонд Публічної бібліотеки складав 5 тисяч томів, бібліотека обслуговувала 250 читачів.
                   В роки Великої Вітчизняної війни приміщення Публічної міської бібліотеки було зруйновано, книжковий фонд   частково знищено. Після війни бібліотеку було переведено в інше приміщення.
                  Основне ядро фонду почало формуватися в 1946 році. Установа знову почала функціонувати.    Поступово зростав книжковий фонд. І вже в 1953 році він становив 18910 примірників книг.
                  В 1957 році Хотинська міська бібліотека почала виконувати функцію районної бібліотеки.
16 травня 1967 року Постановою ради Чернівецького обласного управління культури і Президії обкому профспілки працівників куль­тури Хотинській районній бібліотеці присвоєно звання

"Культурно-освітньої установи відмінної роботи».
                  В другій половині 70-80 років велика увага приділяється зміцненню матеріальної бази районної бібліотеки. Добудовано книгосховище абонементу, відділу використання та зберігання єдиного бібліотечного фонду.
На початку 90-х років добудовано приміщення читального залу і реконструйовано раніше діючий читальний зал.

                  В 1979 році бібліотеки системи Міністерства культури району об’єднано в єдину централізовану районну бібліотечну систему. Сьогодні вона об’єднує: центральну бібліотеку, районну бібліотеку для дітей, 35 сільських бібліотек-філій.
    В централізованій бібліотечній системі працює 54 клуби за інтересами, 2 театри книги.
           Центральна бібліотека - це інформаційний, освітній і дозвіллєвий центр міста та району, центр громади.
       В бібліотеці функціонують:
  - відділ обслуговування користувачів ;
        ● сектор обслуговування юнацтва;

        ● сектор використання та зберігання єдиного бібліотечного фонду;
  - інформаційно-бібліографічний відділ;
        ● Інтернет - центр;
        ● сектор краєзнавства;
        ● сектор інформаційних технологій;
  - відділ комплектування, обробки літератури та організації каталогів;
  - відділ науково-методичної роботи та маркетингу.


        Провідне місце в роботі центральної бібліотеки посідає діяльність клубів за інтересами. Значна увага приділяється роботі з юнацтвом, молоддю, для них проводяться уроки історії, круглі столи, літературні вечори, зустрічі з фермерами, підприємцями району, дні інформації, презентації книг.
       Вже традиційним стало проведення конкурсів молодих сімей: „Роде наш творчий, роде наш красний”, районного літературного конкурсу юних поетів Хотинщини „Первоцвіт”.
       В бібліотеці діють клуби: „Краянин”, „Надвечір’я”, „Роксолана” „Сучасниця”.
Особливу увагу центральна бібліотека приділяє ветеранам Великої Вітчизняної війни, людям похилого віку, для них створено клуб „Надвечір’я”. Проводяться зустрічі ветеранів Великої Вітчизняної війни „Уклін тобі, солдате Перемоги”, „Шануймо, друзі, ветеранів”, „Солдати Перемоги”.
      Велика  увага приділяється і роботі з багатодітними матерями. Зустрічі „Світ очима жінки”, „Вклоняємось тобі, мати роду людського”, „Жінці-матері, жінці - світочу, жінці - трудівниці, жінці - берегині життя на Землі” допомагають читачам по-новому оцінити людей, що живуть поруч, виховують шанобливе ставлення до них.
      З метою ознайомлення широкого кола читачів з творчими доробками відомих людей, наших сучасників, центральна бібліотека проводить літературно-мистецькі вечори, у яких беруть участь поети, співаки та музиканти, майстри пензля та народних промислів.

      Справжніми святами для читачів стали літературні вечори „Серце вміє співати”,"І дихають серцем слова" з участю української поетеси, лауреата багатьох літературно-мистецьких премій, заслуженого діяча мистецтв України Тамари Севернюк, „Хочу вам подарувати свято” з участю відомого українського поета і науковця, доцента Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" ,заслуженого працівника культури України Віталія Іващенка, літературно-музичні вечори „Весну, поезію і музику даруємо ми вам" з участю дипломанта конкурсу піаніс­тів ім.М.Лисенка, володаря золотої медалі ЮНЕСКО і звання „Золоте ім’я світової культури”, композитора, педагога, професора  Йосипа Ельгісера і буковинської поетеси, головного редактора газети „Буковинське віче” Віри Китайгородської, „Благословенна у віках” з участю відомого буковинського співака, народного артиста України Павла Дворського, „Нові часи, нову силу душа моя чує..." до ювілею Ю.Федьковича з участю заслуженого артиста України, соліста Чернівецької обласної філармонії, бандуриста Василя Пиндика, "Ти жінка, королева, берегиня”, „Солдати Перемоги” з участю заслуженого артиста України, соліста Чернівецької філармонії Івана Дерди,  літературознавчий вечір до 150-річчя від дня народження І.Франка „Співець боротьби, краси і праці”  з участю члена Національної спілки письменників України В.Т.Косяченка,«Княгиня сучасної української прози»   з участю члена Національної спілки журналістів України, лауреата багатьох літературно-мистецьких премій, письменниці Галини Тарасюк.
     
      Великий інтерес у читачів викликали презентації книг буковинських письменників і поетів
:  члена Національної спілки журналістів України Галини Тарасюк „Любов і гріх Марії Магдалини”, «Цінь Хуань ґонь», Миколи Бучка „При світлі слова”, Мирослава Лазарука «Цісарська дорога»,  Сергія Паращука «Знаки вічності»,  книги журналіста А.Ісака „Доля з іменем зорі” з участю героїні книги - новатора швейного виробництва, багаторічного керівника об’єднання „Трембіта” Стелли Омелянівни Станкевич.
            Побували в гостях у літературно-мистецькій вітальні центральної бібліотеки і герої книги „Хотинська звитяга”, виданої до 1000-ліття Хотина, майстрині-вишивальниці Майя Жуньова, Любов Жуковська, Світлана Берестенко,  художник-живописець, член Спілки майстрів народного мистецтва України Борис Курліков, член Національної Спілки художників України Ігор  Юр'єв,
народна майстриня з лозоплетіння Раїса Бродовінська, Народне аматорське тріо бандуристок „Журавка”, поети Валентина Микитюк, Гавриїл Чайковський,  Іван Фостій, Світлана Потянко, Іван Бурмей, Тетяна Швець,  Валентина Пєшехонова.

           Особливо незабутніми для працівників та читачів бібліотеки стали зустрічі з нашими земляками, що  проживають за кордоном - відомим в світі канадсько-українським демографом, професором Анатолієм  Романюком (Канада), художницею Валентиною Ганем-Павловською (Алжир), медиком Юхимом Горіним (Ізраїль).
 В центральній  бібліотеці діє Публічний центр регіональної інформації.
          В 2006 році за фінансової підтримки Посольства США в Україні в центральній бібліотеці відкрито Інтернет-центр, який забезпечує вільний безкоштовний доступ до новітніх інформаційних ресурсів для всіх користувачів, незалежно від фінансових, фізичних та освітніх можливостей, сприяє засвоєнню громадянами знань і навичок знаходження та використання інформації, допомагає формуванню відчуття причетності до життя світу, Європи, нації, місцевої громади, є місцем зустрічей та спілкування різних верств  населення,   представників різних національностей та культур,  сприяє діалогу між людьми, забезпечує можливість освіти і самоосвіти, особливо молоді краю, реалізації її творчих задумів шляхом інтегрування в цікаві міжнародні програми, а також спілкування з своїми однолітками в інших країнах.

 

Вітання помічника радника з питань преси, освіти та культури Посольства

США в Україні Ольги Олександрівни Любинецької

Вітання директора Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки

ім.М.Івасюка Іваницької Антоніни Семенівни

Стрічку перерізають помічник радника з питань преси, освіти та культури Посольства США в Україні Ольга Олександрівна Любинецька та голова Хотинської районної ради Григорій Макарович Тимчук

                   Для виконання своїх функцій та розширення сфери діяльності центральної бібліотеки налагоджено контакти та співпрацю з різними партнерами. Протягом багатьох років центральна бібліотека співпрацює з відділом у справах молоді та спорту районної державної адміністрації, районним центром соціальних служб для молоді, районним центром зайнятості,  сільськогосподарським технікумом, гімназією та школами міста, районним будинком народної творчості та дозвілля, будинком дітей та учнівської молоді, Державним історико-архітектурним заповідником „Хотинська фортеця”, художньою та музичною школами.

 

                Завдяки перемозі в першому раунді конкурсу "Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету" програми "Бібліоміст" централізована бібліотечна система одержала 15 комп'ютерів, 4  принтери та 4 сканери, 11  з них - сільські філії.

               28 вересня 2010 року  відкрито Інтернет - центри в Недобоївській,Зарожанській та Клішковецькій бібліотеках - філіях. Користувачам надано вільний доступ до інтернету.

 

              

             11 квітня 2011 року відбувся Всеукраїнський Ярмарок інноваційних бібліотечних послуг та електронного врядування. За підсумками Конкурсу на кращу інноваційну бібліотечну послугу за напрямком №1 "Інноваційні проекти бібліотек в області культурного розвитку регіону /району/міста/ населенного пункту/" друге місце присуджено Центральній бібліотеці Хотинської районної централізованої бібліотечної системи, за проект "Хотинщина.Сторінки історії .Визначні постаті".

 

 


 

                  9 липня 2013 року у приміщенні Українського католицького університету проходив Міжрегіональний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Організатори заходу: програма «Бібліоміст», Львівська обласна універсальна наукова бібліотека, Львівська міська громадська організація «Інститут політичних технологій».

      Близько двохсот учасників з Волинської, Рівненської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької та Хмельницької областей поділилися своїми унікальними бібліотечними проектами, котрі стануть стрибком у розвитку українських бібліотек.

     Під час офіційної церемонії відкриття виступили: директор Інституту політичних технологій Михайло Комарницький, головний менеджер програми «Бібліоміст» Меган Волк, начальник відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури України Лариса Нікіфоренко, завідувач науково-методичного відділу Національної парламентської бібліотеки України Інна Цуріна. Успішної роботи учасникам форуму побажала заступник начальника управління культури Львівської міської ради Ірина Магдиш.

       Центральна бібліотека Хотинської районної ЦБС на ярмарку презентувала експозицію «Сучасна бібліотека». Було представлено 7 плакатів: «Читай! Формат не має значення», «Бібліотека та електронне урядування» ,  «Спілкування без кордонів», «Англійська в бібліотеці – це просто», «Бібліотека – центр дозвілля», «Юний друже! Тебе чекає країна Мультляндія». Окремо було представлено проект «Бібліотека і туризм». Відвідувачі Ярмарку мали можливість переглянути сторінки сайту бібліотеки «Хотин у дзеркалі дат», «Фестивалі у Хотині», «Виставкова зала»,

«Хотинщина туристична», фільми про Хотинську фортецю українською, російською,англійською,румунською,польською мовами, послухати вірші про Хотин, бессарабську музику. А плакат «Інтернет  і партнерство – успіх у краєзнавстві» рекламував  інноваційну бібліотечну форму роботи – Інтернет-конференцію, до якої користувачі центральної бібліотеки проявляють великий інтерес, адже конференції “Серце, віддане космосу”,"Відчуваючи на дотик епоху", "Орач на  літературній ниві",«7 чудес України», проводились у партнерстві з Чернівецькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім.М.Івасюка, Українським молодіжним аерокосмічним об’єднанням «Сузір’я», Кам’янець-Подільською центральною міською бібліотекою, Публічною бібліотекою ім.Лесі Українки м.Київ, Севастопольською центральною міською бібліотекою ім. Л.Н.Толстого, Уманською центральною бібліотекою, Запорізькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. О.М.Горького.  Експозицію доповнювали книги, буклети, листівки, відеоролики  та інший роздатковий матеріал. Великий інтерес був до книг та буклетів, виданих центральною бібліотекою у рамках програми «Хотинщина. Сторінки історії. Визначні постаті.»                            

      Бібліотека відзначена «Подякою» за активне впровадження інноваційних бібліотечних послуг, підготовку та участь у Львівському міжрегіональному ярмарку.

       Учасники Ярмарку ознайомились з інноваційним досвідом роботи колег, представленим на 21-й експозиції, взяли участь в презентаціях «Моделі сталого розвитку бібліотек» (Наталія Новакова, програма «Бібліоміст»), «Проект «Книжкова платформа» (Ірина Лепська, менеджер проекту в Україні), «Програма управління неприбутковими організаціями»  (Наталія Бордун, інститут лідерства та управління УКУ), «ГО «Форум видавців»: 20 років успішної діяльності» (Олександра Коваль, президент ГО «Форум видавців» ) та інші.

     Паралельно з роботою експозиції у шести малих групах відбувались конференції. Учасники конференцій обговорювали різні питання інноваційної діяльності публічних бібліотек, розробляли рекомендації, готували та представляли презентації.