Хотинщина туристична

Головна сторінка

Сторінки історії

Цікаві зустрічі

Послуги

Інформаційні ресурси

Видавнича діяльність

Хотин у дзеркалі дат

Хотинщина в цифрах

Хотинщина туристична

Віртуальна виставка

Віртуальний музей

Виставкова зала

Фестивалі  у Хотині

Новини

 

      

                Хотин, стародавнє слов'янськє місто з тисячолітньою історією, приваблює туристів з усього світу.
Назва міста, ймовірно, походить від дієслова «хотіти»: це місце було завжди бажане для древніх поселенців, вони завжди хотіли жити у цьому красивому і багатому краї (в іншій версії пояснюється походження назви міста від  слов’янського імені Хотин або від імені вождя даків Котизона).  Археологічними дослідженнями було встановлено, що вже  у VIII ст. на території сучасного міста Хотин існувало  слов'янське поселення. Тут, на правому березі Дністра,східні

 слов'яни побудували дерев'яну фортецю, яка з часом  обросла довкола поселенням.

               У XIII ст. за наказом князя Данила Галицького у Хотині замість дерев'яної звели кам'яну фортецю, що на своєму віку неодноразово реконструювалась і розширювалась, руйнувалась завойовниками і знову відбудовувалась.

 Стіни Хотинської фортеці були свідками багатьох історичних  подій, різних баталій. А історія могутнього Хотинського замку на території фортеці сягає ще римсько-дакійських часів.

   Його збудував дакійський цар Котизон. 

               Вересень 1621 р. Турецький султан Осман II підтягнув до Хотина понад 250-тисячну армію. Їй протистояло 40-тисячне козацьке військо гетьмана Сагайдачного, а Польща виставила проти турків лише 35-тисячну армію.

Під стінами фортеці українські козаки спільно з польським військом нанесли нищівного удару турецькій армії, яка на той час була найсильнішою в світі і тримала під гнітом усі країни Європи. За своїми масштабами Хотинська битва була небаченою в історії Османської імперії. Осман II змушений був укласти з Польщею Хотинський мир.
  Хотинський замок-фортеця — це найвагоміша історико-архітектурна пам'ятка краю.

Видатному українському полководцю, гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному на території фортеці споруджено пам'ятник.  Друга з найголовніших історичних пам'яток — курган-могила на полі Ставчанської битви (1739). 

   3 нагоди її 250-річчя в с. Ставчани відкрито меморіал пам'яті воїнам, які полягли на полі бою (його увінчує пам'ятний

християнський знак), відновлено братські могили воїнів і 54 індивідуальні могили офіцерів.

 Рельєф місцевості, на якій розташований район, горбистий.  Його теренами протікають 4 річки, найбільша з них - Дністер.

 

 

         Хотинщина багата на історичну, архітектурну та культурну  спадщину. Під охороною держави перебувають 142 пам'ятки історії культури. До найбільш цікавих археологічних пам'яток  належить городищеХ-ХІ ст., яке мало штучне укріплення і було  центром життя всієї округи. Найдавнішими з культових споруд на Хотинщині є церква Олександра Невського, що знаходиться  на території фортеці, та Свято - Миколаївська церква, що по вул. Кутузова в м. Хотині.

          Вона належить до рідкісних храмів, що своїм походженням сягають традиції Афонського центру християнських монастирів. Цікавим для туристів є історико-краєзнавчий музей, розташований на території Хотинського міського парку. Поруч з музеєм знаходиться Свято-Покровська церква (1868). Не менш цікаві архітектурні споруди Хотина — Будинок дітей та учнівської молоді (колишній театр ), районний відділ внутрішніх справ (колишній палац Шабельмана), старообрядська церква 16 ст., Єврейське кладовище 18-19 століть, Свято-Миколаївська церква та багато інших.Чудова панорама буковинського села відкривається біля Недобоївської гори, де розташовані вітряки, збудовані в XIV ст. Кожен може побачити їх на автошляху Хотин — Чернівці.

           А в с.Керстенці розміщений літературно-меморіальний музей Хиждеу. Славнозвісна родина літераторів і громадських діячів Хиждеу стоїть біля витоків фольклористики Хотинщини.

    Іх внесок у розвиток культур польського, румунського, молдавського, українського та російського народу неоціненний

і загальновизнаний. Найбільше село Хотинщини — Клішківці знамените тим, що тут народився перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.   У сільській школі відкрито музей космонавтики.

Починаючи від Хотина до Садгори (все це угіддя мисливського господарства), сніги рясніють слідами косуль та кабанів. Ця гарна місцина постійно має свого господаря-лісника,котрий, як зіницю ока, береже багатства "Кам'яного яру" -унікального заповідника на Хотинщині, де місцева фауна поповнюється видами зникаючих птахів.

Хотинщина — один з найпривабливіших куточків Буковини, який гармонійно поєднав у собі неозорі рівнини і крутосхили, ліси та водойми, утворивши краєвиди неперевершеної краси. Тут можна гарно відпочити, подихати чистим повітрям, назбирати грибів та квітів у лісі, зайнятися мисливством і рибальством.

       Для любителів водних подорожей Дністром до послуг туристів  є 50-місний катер.

  Подорож правобережжям Дністра починається від с. Атаки, що розташоване за 2 км від Хотина. Мальовнича панорама відкривається вже з Рашківської гори. Недалеко від села  Рашків в наддністровських скелях знаходяться печери.  Лісові угіддя Хотинщини займають близько 14 тис. га. Тут водяться дикі кабани, лисиці, зайці, косулі, качки та інші тварини.У Клішковецькому лісництві створено товариство мисливців - отже, немає ніяких перешкод для аматорів

полювання. В лісах багато придорожніх майданчиків для відпочинку, побудовані альтанки, столики. облаштовані місця

для вогнищ.   Ставки у селах Колінківці, Ставчани, Клішківці, Каплівка, Крутеньки, Ярівка та інших приваблюють своєю красою, тут можна відпочити та порибалити.Широкий простір для активного відпочинку і на Дністрі.Короп, карась, судак, лящ і навіть сом - вся дністрова риба тільки й чекає на вас, були б наполегливість  і рибальське щастя.

        Хотин — один із головних туристичних центрів Буковини, гостинно приймає туристів з усього світу. Місто має вигідне географічне розташування на перспективних міжнародних шляхах з Румунії та Молдови. Сьогодні Хотин співпрацює з містом-побратимом Курон (Франція), Ботошани (Румунія).
Завітайте на Хотинщину. Ви відчуєте подих сивої давнини, доторкнувшись до каменю стін фортеці, і вдихнете п'янке повітря дубового лісу. Дністрові хвилі понесуть вас між ярами і пагорбами цієї неповторної землі, і де б ви не були, всюди вас супроводжуватиме музика. Музика, притаманна тільки цьому краю.


             

Після Хотина, Дністер готуючись до лівого розвороту, поглиблював своє русло, подарувавши людям родючі землі. На них були зручно розташовані мальовничі села; нинішні Анадоли і колишні Дарабани.

А на початку  ІІ-ІІІ – століть н. е.тут в скелястих городищах Хотина і на місці названих сіл, проживали давні словянські племена. Береги були багаті на пісок, глину, камінь та слюду. Величезні лісові масиви кишіли дичиною а в річці водилось безліч риби. Відповідне  природне середовище, сприяло  успішному розвитку різних ремесел: Гончарства, кісткорізів, чинбарів, каменярів, скловарів  і різних мистецтв. Родючі землі давали добірні врожаї злаків. Осідний спосіб проживання, виробництво продукції, сприяло і розвитку торгівлі з іншими землями подністров’я. В обігу була навіть монета могутньої на той час Римської імперії. Це приваблювало кінних степових кочівників – Гунів. Вони часто грабували і спустошували ці благодатні землі. Щоб захиститися, місцеві люди почали зводити насипний вал за зразком започаткованим Римським імператором Траяном у  І-ІІ століттях н. е. Таких валів на Бесарабській землі було декілька і довжина їх сягала  десятки кілометрів. Наш вал досліджено на протязі більш як 7 кілометрів. Висота валу сягала 5-6 метрів. Завширшки 6-8 м. Перед валом на відстані 2-3 метрів викопували рів глибиною до 2 метрів який заповнювався водою з лісових джерел та дощових потоків. По гребені валу вкопували стіною деревяні палі. Це було на той час серйозною перепоною для ворогів і ефективним барєром при обороні. Вал – унікальна рукотворна споруда що зберіглася частково аж до наших днів. Вона історичний свідок могутності ранньослов’янських племен. Спорудження такого грандіозного на той час об’єкту, вимагало єдності людей і вмілого керівництва. Це свідчить про міцну волю людей в боротьбі за виживання. Сьогодні вал незаслужено забутий. В більшості своїй бездумно зруйнований. І тому є гостра необхідність  щоби він був включений до історичної спадщини міста. Доцільно булоб реставрувати його частину для туристичної сфери і людського загалу. Бажанно щоб жителі Хотина і Анадол зберігли його для наступних поколінь і по можливості поновили його розорані ділянки.

 

                                                                                  О Бродовінський.

 

Podillya - Bukovyna Necklace

 

                                 

We suggest you to view the video Khotyn Fortress 

                                                                      
 

Obejrzyj film wideo o Chocim

 

 

"Золоті лицарі Хотина"

 

 

Переглянути фрагмент фільму "Буковино! Любов моя"

 

 

 

 

Пропонуємо переглянути кліп про Хотин
 

 

Переглянути кліп "Буковина край, де варто жити"